Wisteria

  • Glicynia

    W naszym ogrodzie posiadamy trzy „dorosłe” rośliny i jedną małą, z ukorzenionego samoistnie pędu. Glicynie trafiły do naszego ogrodu w roku 2015. Są to trzy rośliny, każda o innym kolorze kwiatów. Pierwszy raz zakwitły w roku 2017 czyli dwa lata od wsadzenia. Rośliny rozpięte na drutach przy ogrodzeniu panelowym, które osłania je od północnych i…

Wisteria, nazywana również glicynią, to piękna i silna roślina pnąca, która jest ceniona przede wszystkim za swoje okazałe kwiatostany ale także za bujną zieleń przez pozostałą część sezonu wegetacyjnego.

Spektakularne kwiatostany wydają intensywny i przyjemny zapach. Gatunki wisterii najczęściej spotykane w ogrodach to chińska wisteria (Wisteria sinensis) i japońska wisteria (Wisteria floribunda).

Kwiaty wisterii są zazwyczaj fioletowe, białe lub różowe i tworzą długie, kaskadowe kwiatostany, które dodają uroku i romantycznego nastroju w naszych ogrodach. Roślina rosnąc pnie się po podporach, murach lub pergolach. Wisteria potrzebuje słonecznego stanowiska oraz mocnej podpory, aby prawidłowo się rozwijać.

Jest to roślina, która potrzebuje regularnego przycinania, aby utrzymać kontrolowany wzrost i zachować zaplanowaną formę przestrzenną. Wisteria jest jednym z symboli romantycznego ogrodnictwa i jest często wykorzystywana w ogrodach krajobrazowych, na pergolach czy przy wejściach do domów.

Kwiaty wisterii przyciągają wiele gatunków owadów zapylających, co dodatkowo przyczynia się do atrakcyjności tej rośliny w ogrodzie.

Wisteria jest rośliną, która wymaga pielęgnacji, ale nagradza opiekę wspaniałym kwitnieniem i niezapomnianym aromatem wiosennej lub wczesnoletniej scenerii ogrodu.