Różanecznik Bengal

Różanecznik Bengal

Różanecznik rozesłany Bengal przyjechał do nas już po przekwitnięciu, w pierwszych dniach czerwca 2022. Na kwiaty poczekamy więc do kolejnej wiosny. Odmiana kwitnie zazwyczaj na początku maja.

Różanecznik Bengal kwiaty

Odmiana ta przyjechała w zasadzie przez pomyłkę. Z gatunku Rhododendron repens zamawialiśmy odmianę Scarlet Wonder, przy pakowaniu coś poszło nie tak i przyjechał Bengal.

Różanecznik Bengal liście

W pierwszym sezonie możemy jedynie ocenić budowę krzewu, kształt, wielkość i fakturę liści. Na pierwszy rzut oka budowa krzewu jest nieco podobna do Fryderyka i George Sand. Zdecydowanie inne będą jednak kwiaty. Tutaj zobaczymy czerwień zamiast różu, łososia czy cytryny.

Struktura krzewu zwarta, wzrost niezbyt intensywny, zgodnie z etykietą przewidywana wysokość do 60 – 80 cm, średnica ok. 100 – 120 cm (po 10 latach uprawy).

Kwiaty powinny być w kolorze szkarłatnoczerwonym.

Liście ciemnozielone, spiczasto-jajowate, o długości do 7 cm i szerokości do ok. 3,5 cm. Młode liście z czerwonawym jaśniejsze. Ulistnienie gęste.

Wygląd liści na dołączonych zdjęciach. W przyszłym sezonie uzupełnimy zdjęcia naszej rośliny.


Rododendrony preferują gleby próchnicze i kwaśne. Dla odmiany Bengal zalecane pH w przedziale 4.0 do 5.0. Podłoże powinno być wilgotne, także w zimie. Zalecane jest ściółkowanie gleby pod krzewami. Znakomicie nadaje się do tego np. kora sosnowa. Gleba pod naszymi krzewami jest pokryta sporą warstwą właśnie kory co pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża i pH. Większość odmian lepiej rośnie na stanowiskach półcienistych. W naszym ogrodzie większość krzewów jest osłonięta od południowego słońca przez dom lub szpaler żywotników.

Liście różaneczników mają zazwyczaj fakturę skórzastą w kolorze ciemnej zieleni, w większości odmian są zimozielone.

Kwiaty, w ilości od kilku do nawet kilkudziesięciu, zazwyczaj zebrane są w szczytowe baldachogrona. Po przekwitnięciu warto usunąć kwiatostany aby roślina nie traciła swoich zasobów na tworzenie nasion a zachowała je na kolejny rok.

Rododendrony w zimie dosyć dobrze znoszą spore mrozy pod warunkiem, że podłoże jest wilgotne pod warstwą ściółki. Z tego względu przed nadejściem przymrozków gleba pod roślinami powinna być nawodniona. Szacowana mrozoodporność dla odmiany różanecznika Bengal do około -22 (lub -24) stopni Celsjusza.


Udostępnij

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.