Różanecznik Taragona

Różanecznik Taragona

Różanecznik wielkokwiatowy Taragona dołączył do roślin w naszym ogrodzie w roku 2023. Selekcjonerem odmiany jest Hans Hachmann (Baumschule Hachmann). Więcej napiszemy w kolejnym sezonie jak roślina zadomowi się u nas.

Rododendron Taragona
Różanecznik wielkokwiatowy Taragona

Okres kwitnienia

Różanecznik Taragona kwitnie zazwyczaj od końca maja do połowy czerwca.

Kolor kwiatów

Kwiaty w pąku i po rozkwitnięciu ciemno czerwone, z lekkim połyskiem. Na wszystkich płatkach widoczne są ciemniejsze kropki. Kwiaty są bardzo duże i efektowne, nawet do ok. 8 cm średnicy.

Struktura krzewu

Struktura krzewu dosyć zwarta, pędy sztywne i skierowane w górę. Po 10 latach uprawy roślina powinna osiągnąć do 150 cm wysokości.


Rododendrony preferują gleby próchnicze i kwaśne. Dla odmiany Taragona zalecane pH w przedziale 4.0 do 5.0. Podłoże powinno być wilgotne, także w zimie. Zalecane jest ściółkowanie gleby pod krzewami. Znakomicie nadaje się do tego np. kora sosnowa. Gleba pod naszymi krzewami jest pokryta sporą warstwą właśnie kory co pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża i pH. Większość odmian lepiej rośnie na stanowiskach półcienistych. W naszym ogrodzie większość krzewów jest osłonięta od południowego słońca przez dom lub szpaler żywotników.

Liście różaneczników mają zazwyczaj fakturę skórzastą w kolorze ciemnej zieleni, w większości odmian są zimozielone.

Kwiaty, w ilości od kilku do nawet kilkudziesięciu, zazwyczaj zebrane są w szczytowe baldachogrona. Po przekwitnięciu warto usunąć kwiatostany aby roślina nie traciła swoich zasobów na tworzenie nasion a zachowała je na kolejny rok.

Rododendrony w zimie dosyć dobrze znoszą spore mrozy pod warunkiem, że podłoże jest wilgotne pod warstwą ściółki. Z tego względu przed nadejściem przymrozków gleba pod roślinami powinna być nawodniona. Szacowana mrozoodporność dla odmiany różanecznika Taragona do około do -26ºC.

Udostępnij

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.