Różanecznik Schneekrone

Różanecznik jakuszimański Schneekrone przyjechał do nas, wraz z kilkoma innymi, w pierwszych dniach czerwca 2022. Roślina okres kwitnięcia ma już w tym roku najwyraźniej za sobą. Na kwiaty czekamy do kolejnej wiosny. Zgodnie z dostępnymi opisami odmiana kwitnie zazwyczaj pod koniec maja i na początku czerwca.

Różanecznik Schneekrone

W pierwszym sezonie możemy jedynie ocenić budowę krzewu, kształt, wielkość i fakturę liści.

Struktura krzewu zwarta, wzrost niezbyt intensywny, zgodnie z etykietą przewidywana wysokość do 80 – 100 cm, średnica ok. 110 – 150 cm (po 10 latach uprawy).

W kolejnum roku są już kwiaty – w pąku jasnoróżowe, po otwarciu delikatnie różowe, później czysto białe ze złotobrązowym wzorem od wewnątrz na górnym płatku. Krawędź kwiatu lekko pofalowana. Kwiatostany składające się z 9 do 11 kwiatów wysokości ok. 9 cm, szerokości ok 11 cm. Kwiaty o średnicy 6-7 cm

Liście ciemnozielone, spiczasto-jajowate, o długości do 10 cm i szerokości do ok. 3,5 cm. Młode liście na tej roślinie pokryte są kutnerem. Ulistnienie dosyć gęste.

Selekcjonerem odmiany jest Hans Hachmann, Szkółka Roślin w Barmstedt, Niemcy (Hachmann Baumschule). Odmiana wprowadzona do sprzedaży w roku 1982.

Zastanawia mnie tylko kutner na młodych liściach i brak śladów kwitnienia w dniu dostawy czyli 3 czerwca a tym okresie roślina powinna jeszcze kwitnąć. Czy to oby na pewno jest to co miało przyjechać???

Wygląd liści na dołączonych zdjęciach. W przyszłym sezonie uzupełnimy zdjęcia naszej rośliny a na razie będziemy drążyć temat co to tak na prawdę jest.


Rododendrony preferują gleby próchnicze i kwaśne. Dla odmiany Schneekrone zalecane pH w przedziale 4.0 do 5.0. Podłoże powinno być wilgotne, także w zimie. Zalecane jest ściółkowanie gleby pod krzewami. Znakomicie nadaje się do tego np. kora sosnowa. Gleba pod naszymi krzewami jest pokryta sporą warstwą właśnie kory co pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża i pH. Większość odmian lepiej rośnie na stanowiskach półcienistych. W naszym ogrodzie większość krzewów jest osłonięta od południowego słońca przez dom lub szpaler żywotników.

Liście różaneczników mają zazwyczaj fakturę skórzastą w kolorze ciemnej zieleni, w większości odmian są zimozielone.

Kwiaty, w ilości od kilku do nawet kilkudziesięciu, zazwyczaj zebrane są w szczytowe baldachogrona. Po przekwitnięciu warto usunąć kwiatostany aby roślina nie traciła swoich zasobów na tworzenie nasion a zachowała je na kolejny rok.

Rododendrony w zimie dosyć dobrze znoszą spore mrozy pod warunkiem, że podłoże jest wilgotne pod warstwą ściółki. Z tego względu przed nadejściem przymrozków gleba pod roślinami powinna być nawodniona. Szacowana mrozoodporność dla odmiany różanecznika Schneekrone do około -25 stopni Celsjusza.


Udostępnij

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.