Różanecznik Pink Purple Dream kwitnienie

Różanecznik Fantastica

Różanecznik Fantastica (grupa Yakushimanum) dołączył do roślin w naszym ogrodzie w roku 2023. Selekcjonerem odmiany jest Hans Hachmann (Baumschule Hachmann). Odmiana powstała przez skrzyżowanie różanecznika Mars z jakuszimańską odmianą Koichiro Wada. Roślina jest w tej chwili niewielka ale już bujnie kwitnie.

Odmiana Fantastica kwitnie pod koniec maja i na początku czerwca. Kwiaty tej odmiany są w pąku ciemnoróżowe, po rozkwitnięciu jaskraworóżowe na brzegach i zewnętrznej części płatków oraz kontrastująco od delikatnego różu do prawie bieli wewnątrz. W grupie rododendronów jakuszimańskich odmiana ma jedne z ciemniejszych kwiatów.

Kwiatostany duże, wysokości ok. 13 cm i szerokości ok. 14 cm, 14-18 kwiatów w kwiatostanie, pojedyncze kwiaty o średnicy 6-7,5 cm.

Wzrost typowy dla rhododendron yakushimanum – po 10 latach powinien dorastać do około 120 cm wysokości i nieco większej szerokości.


Rododendrony preferują gleby próchnicze i kwaśne. Dla odmiany Fantastica zalecane pH w przedziale 4.0 do 5.0. Podłoże powinno być wilgotne, także w zimie. Zalecane jest ściółkowanie gleby pod krzewami. Znakomicie nadaje się do tego np. kora sosnowa. Gleba pod naszymi krzewami jest pokryta sporą warstwą właśnie kory co pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża i pH. Większość odmian lepiej rośnie na stanowiskach półcienistych. W naszym ogrodzie większość krzewów jest osłonięta od południowego słońca przez dom lub szpaler żywotników.

Liście różaneczników mają zazwyczaj fakturę skórzastą w kolorze ciemnej zieleni, w większości odmian są zimozielone.

Kwiaty, w ilości od kilku do nawet kilkudziesięciu, zazwyczaj zebrane są w szczytowe baldachogrona. Po przekwitnięciu warto usunąć kwiatostany aby roślina nie traciła swoich zasobów na tworzenie nasion a zachowała je na kolejny rok.

Rododendrony w zimie dosyć dobrze znoszą spore mrozy pod warunkiem, że podłoże jest wilgotne pod warstwą ściółki. Z tego względu przed nadejściem przymrozków gleba pod roślinami powinna być nawodniona. Szacowana mrozoodporność dla odmiany różanecznika Fantastica do około do -25ºC.

Udostępnij

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.