Różanecznik Libin

Różanecznik Libin trafił do naszego ogrodu w roku 2022.

Różanecznik Libin

Ta odmiana została wyhodowana w Instytucie Badań Nad Krajobrazem i Ogrodem Ozdobnym im. Silva Tarouca w Czechach. Selekcjonerem jest Michal Severa. 

Okres kwitnienia rozpoczyna się w połowie maja. Odmiana charakteryzuje się długim okresem kwitnienia – nawet do trzech tygodni. 

Struktura krzewu dosyć zwarta, wzrost niezbyt intensywny, docelowa wysokość krzewu do ok. 150 cm.

Kwiatostany spore, o średnicy ok. 15 cm składają się z kilkunastu pojedynczych kwiatów. Kwiaty również spore, o średnicy ok. 7,5 cm, w pąku fioletowe, po rozkwitnięciu jasnofioletowe, z purpurową plamką na górnym płatku.

Wygląd liści, pąków i kwiatów na dołączonych zdjęciach.


Rododendrony preferują gleby próchnicze i kwaśne. Dla odmiany Libin zalecane pH w przedziale 3,5 – 4,5. Podłoże powinno być wilgotne, także w zimie. Zalecane jest ściółkowanie gleby pod krzewami. Znakomicie nadaje się do tego np. kora sosnowa. Gleba pod naszymi krzewami jest pokryta sporą warstwą właśnie kory co pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża i pH. Większość odmian lepiej rośnie na stanowiskach półcienistych. W naszym ogrodzie większość krzewów jest osłonięta od południowego słońca przez dom lub szpaler żywotników.

Liście różaneczników mają zazwyczaj fakturę skórzastą w kolorze ciemnej zieleni, w większości odmian są zimozielone.

Kwiaty, w ilości od kilku do nawet kilkudziesięciu, zazwyczaj zebrane są w szczytowe baldachogrona. Po przekwitnięciu warto usunąć kwiatostany aby roślina nie traciła swoich zasobów na tworzenie nasion a zachowała je na kolejny rok.

Rododendrony w zimie dosyć dobrze znoszą spore mrozy pod warunkiem, że podłoże jest wilgotne pod warstwą ściółki. Z tego względu przed nadejściem przymrozków gleba pod roślinami powinna być nawodniona.


Udostępnij

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.