Rododendrony wcześnie kwitnące

Różaneczniki są popularnymi krzewami ozdobnymi, cenionymi ze względu na swoje piękne kwiaty w wielu różnych kolorach a także zimozielone liście. Początek kwitnienia różaneczników zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja geograficzna, warunki pogodowe w danym roku oraz gatunek różanecznika.

W ogrodach i parkach różaneczniki zaczynają kwitnąć zwykle wiosną, kiedy to temperatura powietrza zaczyna wzrastać i dni stają się coraz dłuższe. Pąki najpierw pęcznieją, a następnie stopniowo się rozwijają, aż do ukazania całego swojego piękna.

Kwitnienie różaneczników trwa zwykle kilka tygodni, w zależności od gatunku. W trakcie tego czasu krzewy prezentują swoje piękne, kolorowe kwiaty, które zwykle przyciągają wiele owadów.

Ze względu na to, że w naszym ogrodzie posiadamy prawie trzydzieści odmian różaneczników (nasze odmiany różaneczników) możemy podziwiać ich piękne kwiaty dosyć długo.

Zaczyna się trzecia dekada kwietnia i już obserwujemy rozwijanie się pierwszych kwiatów na wczesnych odmianach. Najbardziej zaawansowane są Fryderyk i George Sand. Na George Sand i kilku innych odmianach różaneczników zaczęły urzędować opuchlaki i konieczny był oprysk środkiem Mospilan.

Kolejne będą kwitnąć lada moment odmiany Andantino i Gartendirektor Glocker. Ich pąki są już prawie gotowe do rozkwitu.


Ciekawe odmiany rosnące w Arboretum w Wojsławicach

Różanecznik Williamsa Album

Różanecznik Antje

Różanecznik Aprilleuchten

Różanecznik Gertrud Schäle

Różanecznik Hamburg

Różanecznik Hassan

Różanecznik Patty Bee

Różanecznik Pink Brightness

Różanecznik Tibet

Warto pamiętać, że różaneczniki mają płytki system korzeniowy i wymagają odpowiedniej pielęgnacji, takiej jak regularne podlewanie, nawożenie i ściółkowanie, aby zapewnić im optymalne warunki wzrostu i kwitnienia. Istotne jest także odpowiednie podłoże. Rośliny te preferują gleby próchnicze i kwaśne o pH w przedziale zazwyczaj 4,0 – 5,0.

Do ściółkowania znakomicie nadaje się kora sosnowa. Aby zasilać rośliny korzystamy z dedykowanych nawozów do różaneczników i azalii. Bardzo wygodne są nawozy w formie żelu np. BOPON ŻEL Nawóz mineralny do rododendronów i azalii (w handlu często widoczny pod nazwą Biopon).

Zalecane jest także usuwanie przekwitniętych kwiatostanów aby roślina nie traciła zasobów na tworzenie nasion.

Udostępnij


Opublikowano

w

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.