Kwiatostan winorośłi odmiany Swenson red

Od płaczu łozy do winogron – kwiatostany winorośli

Koniec maja i początek czerwca to okres, kiedy krzewy winorośli w naszej winnicy przygotowują się do kwitnienia. Możemy zaobserwować rozwijające się kwiatostany.

Zdjęcia kwiatostanów na kilkunastu z naszych odmian winorośli w galerii poniżej.

Rozwój kwiatostanów winorośli, czyli proces, w którym kwiatostany rozwiną się w kwiaty, jest kluczowym etapem w cyklu życiowym tej rośliny. Z zapylonych kwiatów w późniejszym okresie powstaną owoce, czyli winogrona.


Abyśmy mogli zbierać późnym latem lub jesienią dojrzałe grona krzewy winorośli przechodzą przez kilka głównych etapów wegetacji – od wybudzenia po zimie, które objawia się zazwyczaj płaczem łozy, przez kwitnienie, rozwój owoców aż po dojrzewanie.

Oto ogólny opis rozwoju winorośli podzielony na kilka etapów (w pewnym uproszczeniu, to nie jest opracowanie naukowe):

Płacz łozy winorośli

Jeżeli późną jesienią, zimą lub na przedwiośniu przeprowadzany cięcie formujące krzewów to o początku wegetacji zazwyczaj winorośl „poinformuje” nas poprzez tzw. płacz łozy. Gdy gleba w okolicach korzeni osiąga odpowiednią temperaturę roślina zaczyna tłoczyć soki do części nadziemnej. Z czasem obcięte końcówki łozy zasychają i zasklepiają się, płacz łozy ustaje, zaczynają rozwijać się pąki.

Płacz łozy winorośl Marechal Foch
Płacz łozy

Pąki

Na początku wiosny, gdy warunki atmosferyczne stają się korzystne, na łozach winorośli zaczynają rozwijać się pąki. Z pąków rozwiną się w latorośle a na nich powinny pojawić się liście, kwiatostany i wąsy czepne.

Faza wełnistego pąka winorośl Marechal Foch
Faza wełnistego pąka
Młode latorośle Pinot noir
Młoda latorośl Zweigelt
Na młodych latoroślach widoczne są już zaczątki kwiatostanów
Kwiatostan Regent
Kwiatostan winorośli

Kwitnienie

W zależności od odmiany winorośli i warunków klimatycznych, kwitnienie winorośli występuje zazwyczaj w okresie późnej wiosny lub wczesnym latem. Kwiaty winorośli mają charakterystyczny wygląd, składają się zazwyczaj z pięciu płatków i są bardzo drobne.

Zapylanie

Kwiaty winorośli muszą zostać zapylone, aby mogły rozwijać się owoce. Najczęściej zapylaczami są owady, takie jak np. pszczoły czy trzmiele, które przenoszą pyłek z pręcików (męskich organów kwiatu) na znamię (żeński organ) tej samej lub innej rośliny. Zapylone kwiaty zaczynają rozwijać się w owocostany. Zdecydowana większość odmian winorośli w naszej winnicy jest własnopylna, obcopylne to wyjątki.

Rozwój owocostanów

Po zapyleniu kwiatów winorośli, zaczynają rozwijać się owocostany, czyli potencjalne winogrona. Pod wpływem odpowiednich warunków, takich jak dostępność wody, składników odżywczych i odpowiedniej temperatury, owocostany rosną i powiększają się.

młode grono winorośli Zweigelt
veraison Zweigelt - przebarwianie jagód
Veraison – zmiana koloru jagód czyli początek dojrzewania

Dojrzewanie owocostanów

Proces dojrzewania owocostanów winorośli trwa zwykle od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od odmiany i warunków klimatycznych. Podczas dojrzewania owoce zmieniają kolor, skład chemiczny, zwiększa się poziom procentowy cukru i stają się gotowe do zbioru.

grona Sirame / Salome
Dojrzewanie winogron – jagody w pełni przebarwione

Zbiór owoców

Kiedy owoce osiągną odpowiedni stopień dojrzałości, są zbierane. Zbiór winogron może odbywać się ręcznie lub za pomocą maszyn. Ważne jest, aby owoce były zbierane w odpowiednim momencie, aby uzyskać optymalny poziom cukru, smak i jakość. Nasza winnica jest niewielka, całą pielęgnację i zbiór można wykonać ręcznie.

grona Zweigelt po zbiorze

Warto zauważyć, że proces rozwoju kwiatostanów winorośli może różnić się w zależności od odmiany winorośli, lokalizacji geograficznej i warunków klimatycznych. Różne odmiany mogą mieć różne okresy kwitnienia i dojrzewania owoców. Dzięki temu, mając w winnicy większą ilość różnych odmian winorośli, możemy cieszyć się pysznymi owocami przez dłuższy czas.

Udostępnij

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.