Różanecznik Catawbiense Grandiflorum

Różanecznik Catawbiense Grandiflorum

Catawbiense Grandiflorum trafił do naszego ogrodu w 2023 roku wraz z kilkoma innymi różanecznikami. Roślina została posadzona w całkiem nowym szpalerze wraz z różanecznikami odmian Taragona, Pink Purple Dream, Francesca, Goldinetta, Cunningham’s White, Germania i Hoppy.

Odmiana została wyhodowana pod koniec XIX wieku na bazie pochodzącego z Ameryki Północnej różanecznika fioletowego (Rhododendron catawbiense) w szkółce Anthonego Waterera w Knaphill, w Anglii.

Różanecznik Catawbiense Grandiflorum
Kwitnący różanecznik Catawbiense Grandiflorum – początek czerwca 2023 roku

Catawbiense Grandiflorum to jedna z później kwitnących odmian rododendronów, zaczyna kwitnienie w końcu maja i kwitnie na początku czerwca.

Wzrost rośliny dosyć mocny, z opisów odmiany wynika, że po 10 latach powinien dorastać do ok. 150 – 200 cm wysokości.

Kwiaty duże, o średnicy ok. 6-7 cm, w pąku fioletowe, po rozkwitnięciu liliowofioletowe z żółtawo-czerwonymi plamkami na górnym płatku. Brzegi płatków lekko pofalowane. Kwiaty zebrane w kwiatostany po kilkanaście sztuk. Widać to na dołączonych zdjęciach.


Rododendrony preferują gleby próchnicze i kwaśne. Dla odmiany Catawbiense Grandiflorum zalecane pH w przedziale 4.0 do 5.0. Podłoże powinno być wilgotne, także w zimie. Zalecane jest ściółkowanie gleby pod krzewami. Znakomicie nadaje się do tego np. kora sosnowa. Gleba pod naszymi krzewami jest pokryta sporą warstwą właśnie kory co pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża i pH. Większość odmian lepiej rośnie na stanowiskach półcienistych. W naszym ogrodzie większość krzewów jest osłonięta od południowego słońca przez dom lub szpaler żywotników.

Liście różaneczników mają zazwyczaj fakturę skórzastą w kolorze ciemnej zieleni, w większości odmian są zimozielone.

Kwiaty, w ilości od kilku do nawet kilkudziesięciu, zazwyczaj zebrane są w szczytowe baldachogrona. Po przekwitnięciu warto usunąć kwiatostany aby roślina nie traciła swoich zasobów na tworzenie nasion a zachowała je na kolejny rok.

Rododendrony w zimie dosyć dobrze znoszą spore mrozy pod warunkiem, że podłoże jest wilgotne pod warstwą ściółki. Z tego względu przed nadejściem przymrozków gleba pod roślinami powinna być nawodniona. Szacowana mrozoodporność dla odmiany różanecznika Catawbiense Grandiflorum do około -26°C do -30°C.

Udostępnij

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.