Pinot Noir – Spätburgunder

Pinot noir należy do gatunku winorośl właściwa (Vitis vinifera). Pochodząca z Burgundii odmiana uprawiana jest obecnie w wielu krajach, z tego powodu znana jest także pod wieloma innymi nazwami, często wystepują Blauer Spätburgunder, Burgundské modré, Pinot nero, Pinot tinto, Blauer burgunder oraz wiele innych. Wino z tego szczepu jest cenione za swoją subtelność, elegancję i bogactwo smaku.

Grona Pinot Noir

Wino z winorośli Pinot Noir ma delikatną, czerwoną barwę i charakteryzuje się subtelnością aromatów. W smaku jest delikatne, ale jednocześnie bogate, z nutami jagód, wiśni, truskawek i porzeczek, a czasami z subtelnymi nutami dębu. Wino to ma również dobrą strukturę kwasowości i tanin, co czyni je idealnym do parowania z różnymi potrawami, w tym z kuchnią mięsną, rybną i wegetariańską.

Wino z Pinot Noir jest produkowane na całym świecie, ale szczególnie dobrze rośnie w chłodniejszych klimatach, takich jak Francja, Niemcy, Szwajcaria, Nowa Zelandia, Chile i USA. Wina z Pinot Noir z różnych regionów mają swoje własne cechy smakowe i aromatyczne, co czyni ten szczep bardzo zróżnicowanym.

Wino z Pinot Noir jest również bardzo wszechstronne, ponieważ może być podawane w różnych temperaturach – w zależności od temperatury podawania, wina te będą miały różne cechy smakowe i aromatyczne. W zależności od stylu i regionu produkcji, wino z Pinot Noir może być lekkie i delikatne, lub bardziej złożone i bogate.


W kwietniu 2020 roku przyjechało do nas 20 sadzonek gołokorzeniowych – klon ENTAV 777 na podkładce 125AA. Pinot noir ma opinię odmiany dosyć kapryśnej w uprawie. U nas pierwszy kaprys był taki, że z dwudziestu sadzonek wystartowało tylko jedenaście. Ostatecznie zostało ich dziesięć. W szpalerze obok sadzonym w tym samym czasie Pinot blanc wystartował za to bardzo ładnie, można powiedzieć 20/20.

Ponieważ cały szpaler miał docelowo składać się tylko z z jednej odmiany, w kolejnym roku przyjechało jeszcze dziesięć sadzonek, tym razem klon Fr 1801 na podkładce 5BB, która zdaje się dobrze dopasowana do miejscowego podłoża. Rośliny są posadzone co 75 cm, prawdopodobnie nie trzeba będzie redukować plonu.

Sadzonki gołokorzeniowe Pinot Noir
Sadzonki gołokorzeniowe Pinot Noir (Blauer Spätburgunder)

W roku 2022 kilka gron do poskubania. W kolejnych latach będzie ich więcej ale zapowiada się szpaler specjalnej troski. Przy zastosowanej profilaktyce nie było problemu z mączniakami ale odmiana jest niestety dosyć podatna także na szarą pleśń (owoce). Będzie wymagana szersza profilaktyka.

Udostępnij

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.