Winorośl Rubinet

Rubinet należy do gatunku winorośl właściwa (Vitis vinifera). Odmiana jest dosyć młoda, została wyhodowana w 1965 roku w w Lednicach na Morawach przez prof. Viléma Krausa. Dzisiaj to Czechy, wtedy to była jeszcze Czechosłowacja. Rubinet powstał poprzez skrzyżowanie odmian ( Revolta x Alibernet ) x André. Odmiana zarejestrowana w 2004 roku. Pierwsza część nazwy odmiany odnosi się do rubinowego koloru powstającego z niej wina a druga część wskazuje na odmianę w typie Cabernet (jednym z rodziców jest Alibernet).

Na początku kwietnia 2021 roku do naszej winnicy przyjechało 20 sadzonek Rubineta, sadzonki na podkładce SO-4, innych nie było dostępnych. Po dwóch sezonach widać, że ta podkładka nie jest najlepsza do miejscowej gleby, rośliny rosną w większości słabo, być może z czasem to się zmieni.

Z trzech najsilniejszych roślin udało się ukorzenić po jednej sadzonce, będą do porównania jak ta odmiana będzie rosła na własnych korzeniach. W Sylwestra, ostatni dzień grudnia 2022 r. sadzonki te, z ładnie rozwiniętym systemem korzeniowym, trafiły na swoje miejsca docelowe. Ciepłe zakończenie roku pozwoliło na bezproblemowe sadzenie. W tym samym dniu swoje miejsce na ziemi znalazło także klika własnych sadzonek Zweigelt.


Liście Rubineta są średniej wielkości, pięciokątne i pięcioklapowe. Jesienią przebarwiają się na kolor czerwony.

Grona średnie, ok. 140 gramów, często ze skrzydełkiem. Jagody średniej wielkości w kolorze niebiesko czarnym, owalne. Sok barwiący i bardzo ciemny, na refraktometrze nie widać skali.

Udostępnij


Opublikowano

w

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.